7. Cudowna szczepionka na HPV (17.06.2009).wmv
7. Cudowna szczepionka na HPV (17.06.2009).wmv Rozmiar 219,4 MB |
Szczepionka na HPV znajduje się w kalendarzu szczepień zalecanych.
Na temat szczepionki na HPV jest na świecie wiele kontrowersji, wiele doniesień, zarówno wśród naukowców jak i powszechnie dostępnych w internecie. Pana wiceministra bardzo dziwią wypowiedzi niektórych naukowców, lekarzy, którzy w sposób PEWNY mówią, że to zabezpieczy w 100% przeciwko rakowi szyjki macicy, i dlatego nie zgadza się on z taką tezą, popierając to licznymi doniesieniami, z którymi musiał się zapoznać, gdyż odpowiada za resort, w którym zajmuje się szczepieniami. Redaktor próbuje panu ministrowi zarzucić jedynie wiedzę teoretyczną wskazując na siedzących obok lekarzy praktyków, którzy są odmiennego zdania, jednak pan minister oświadcza, że urzędnikiem państwowym jest dopiero od 1,5 roku, natomiast lekarzem praktykiem był przez ponad 33 lata więc bliskość pacjentów towarzyszyła mu przez ponad 30 lat i jak zapewnia, że jeszcze do czynnej działalności lekarskiej wróci. Jak uważa pan Twardowski, który zajmował się również profilaktyką, jeżeli państwo ma wydawać środki publiczne to musi mieć przekonanie, że te środki zostaną dobrze wydane, a lobbing jaki jest teraz wokół tych szczepień, jest niesamowity.
Pan ginekolog mówi, że na rynku są 2 typy szczepionek, a jedna z nich zabezpiecza przed 4 typami wirusa, czyli dwoma onkogennymi…………. natomiast wszystkich wirusów jest ponad 100 typów z czego 30 typów jest zdiagnozowanych, z tego 15 z nich to typy onkogenne, które mogą wywołać raka.
Powołuje się on także na sytuację w Szwecji, gdzie jest niski procent zachorowalności na raka szyjki macicy ponieważ jest duży odsetek badań cytologicznych, więc szczepionka nic by nie zmieniła.
Pan wiceminister zaznacza jednak, że najniższy wskaźnik zachorowalności występuje w Finlandii.
„Jeżeli w ogóle mówi się o szczepieniach i zapobieganiu rakowi szyjki macicy, to trzeba mieć przekonanie, że te szczepienia są dopiero w Polsce od 3 lat, rozwój raka szyjki macicy odbywa się przez wiele lat, występuje w określonym wieku i tak naprawdę WHO oświadczyła, że ten przedział od szczepień, jeżeli byśmy je dokonywali do czasu ocenienia skuteczności, wynosi 30 lat. Więc przede wszystkim profilaktyka w wykonywaniu cytologii”